Новини

България – системата за влизане/излизане на ЕС започнала да се прилага на сухопътните български гранични пунктове от вчера

Публикувано на: вторник, 6 януари, 2026

От 10 часа на 6 януари т.г. в съответствие с Регламент (ЕС) 2025/1534 на Европейския парламент и на Съвета, съгласно изготвения национален план за поетапно внедряване, Системата за влизане/излизане (EES)  започнала да се прилага на всички сухопътни гранични контролно-пропускателни пунктове, разположени на територията на Република България:
– на българо-турската граница: ГКПП „Капитан Андреево“. ГКПП „Лесово“, ГКПП „Малко Търново“;
– на българо-сръбската граница: ГКПП „Стрезимировци“, ГКПП „Брегово“, ГКПП „Връшка чука“;
– на българо-северномакедонската граница: ГКПП, Гюешево“, ГКПП „Станке Лисичково“, ГКПП „Златарево“.
Продължава работата на EES на ГКПП „Калотина“ и на всички външни въздушни, речни и морски граници, където системата беше първоначално внедрена на 12 октомври м.г.
В ЕЕS се записват данните на граждани на държави извън Европейския съюз, които пътуват с цел краткосрочен престой (до 90 дни в рамките на период от 180 дни), при преминаване през външните граници на държавите членки. Граничната проверка на лицата, попадащи в обхвата на системата, включва събиране на биографична информация и снемане на биометрични данни на граничния пункт (снимка и пръстови отпечатъци). Целта на EES e да спомогне за предотвратяване на незаконна имиграция и за повишаване на сигурността в Шенгенското пространство.

 

Източник: speditor.net


Bulgartrans Ltd. - International Transport.

Свържете се с нас

Свържете се с нас

Попълвайки този формуляр, съм наясно, че предоставям гореописаните лични данни с цел обратна връзка с мен. *
reCAPTCHA