България – максималната скорост по магистралите не се променя, след гласуване на промени в Закона за движение по пътищата
Публикувано на: четвъртък, 17 юли, 2025
Депутатите се отказаха от намаляването на максималната скорост по автомагистралите и тя остава 140 километра в час. Това стана след окончателното приемане на промени в Закона за движение по пътищата. Законопроекти бяха внесени от Министерски съвет, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и всички те бяха приети на първо четене и обединени в общ доклад, в който са направили предложения повечето парламентарни групи. Припомняме, че първоначално с промените се предлагаше намаляване на максималната скорост по автомагистралите за категория B от 140 на 130 километра в час, но между първо и второ четене депутатите се обединиха около оставането на сега действащите текстове.
Остават ограниченията за населено място от 50 километра в час, извън населено място – 90 километра в час.
За камионите – ограниченията на автомагистралата са 100 километра в час, както беше и досега.
Депутатите приеха и текстовете за средната скорост, като шофьорите, които превишават средната скорост в определен участък, ще бъдат глобявани с електронен фиш, а тя ще бъде засичана през тол камерите.
Със законопроекта се дава възможност в населено място да може да се обособи „зона 30“, в която максимално разрешената скорост на движение на пътни превозни средства да бъде 30 километра в час.
Източник: speditor.net
Bulgartrans Ltd. - International Transport.